Dominika Olszewska

Zajmuje się refleksologią stóp oraz twarzy i holistycznym podejściem do człowieka, zarówno dorosłego jak i najmłodszego, wspierając zdrowie i rozwój.

Pasjonatka stóp- to one są bramą do organizmu ludzkiego.

Czym jest refleksoterapia?

  Refleksologia cieszyła się uznaniem już w czasach starożytnych. Jest to terapia o holistycznym spojrzeniu na człowieka. Postrzega go jako całość, zbiór elementów, które wzajemnie na siebie wpływają.

Na stopach znajduje się mapa refleksologiczna ciała. To ponad siedem tysięcy zakończeń nerwowych, które mają połączenie z wszystkimi układami, narządami i  gruczołami w naszym ciele.

Poprzez uciskanie punktów na stopach bądź twarzy, odpowiadających określonym organom, następuje stymulacja organizmu. Powoduje to przywrócenie homeostazy, czyli fizjologicznej równowagi, która odpowiada za samoistnie zachodzące procesy leczenia w naszym ciele. Ludzki organizm posiada bowiem ogromne możliwości regeneracyjne, które na skutek różnych zaburzeń i blokad  nie mogą prawidłowo się odbywać. Zabiegi powodują usunięcie owych blokad, a tym samym w organizmie zachodzić może samoregulacja.

  Masaż wspomaga organizm we wszystkich stanach chorobowych i dolegliwościach. Wprowadza w głęboki relaks, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co oznacza wydajniejszą pracę narządów. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia, a co za tym idzie powoduje lepszy transport tlenu i substancji odżywczych do narządów, wspomaga usuwanie toksyn, a także pomaga w walce z bólem. Przynosi niezwykłe odprężenie, szczególnie istotne w przypadku przewlekłego napięcia nerwowego. To również znakomita forma profilaktyki, ponieważ stopa sygnalizuje zaburzenia w organizmie, nim zaczną być one widoczne w postaci choroby.

  Z zabiegów korzystać może każdy. Dzieci ze słabą odpornością organizmu, z trudnościami rozwojowymi, schorzeniami neurologicznymi, specyficznymi trudnościami w nauce,  problemami emocjonalnymi, zaburzeniami koncentracji uwagi, nadpobudliwością, zaburzeniami integracji sensorycznej. Osoby w młodym wieku, które w wyniku życia w ciągłym pośpiechu zapomniały o czasie na odpoczynek i regenerację, a także osoby starsze, borykające się z różnymi zdrowotnymi kłopotami od wielu lat.

* Każda pierwsza wizyta poprzedzona jest wywiadem z pacjentem, który otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące diety i stylu życia.

Przeciwskaznia:

* Zakrzepica żył (jeśli osoba zażywa leki, zabieg jest możliwy, w przeciwnym razie zalecana jest refleksoterapia twarzy),

*I trymestr ciąży i ciąża wysokiego ryzyka,

*Okres przed operacją przeszczepów,

*Grzybica, infekcje skóry lub paznokci stóp,

*Stopa cukrzycowa,

*Stany około operacyjne.

 

Seria zabiegowa

Refleksologia nie jest „terapią jednego zabiegu”. Oczywiście, już jeden zabieg przyniesie uczucie odprężenia, jednak w przypadku dolegliwości zdrowotnych, jak w każdej metodzie terapeutycznej kluczową rolę odgrywa systematyczność. Seria zabiegów wynosi od 8 do 12 spotkań, średnio 2 w tygodniu. Przeprowadzony podczas pierwszego spotkania wywiad, pozwala ustalić indywidualny przebieg terapii uzależniony od problemów z jakimi zgłasza się osoba, wieku, możliwości czasowych oraz finansowych.

W przypadku profilaktyki zdrowia można ustalić indywidualny rytm zabiegów.

Warto pamiętać, iż zabiegi refleksologiczne, choć w ogromnym stopniu wspomagają organizm, stanowią element zdrowego stylu życia- właściwa dieta i aktywność ruchowa są niezbędne i nieocenione w zachowaniu zdrowia.

 

Przypadki

Migrena

Kobieta, lat 28
Od 10 lat męczyły ją codzienne migreny, wymagające zażywania silnych leków przeciwbólowych.  Podczas menstruacji ból nasilał się do tego stopnia, że uniemożliwiał wstanie z łóżka.

Skarżyła się także na ogólne permanentne osłabienie.

Dodatkowo od kilku lat zmagała się z niedoczynnością tarczycy.

Pacjentka przychodziła co 3 dni, na serię 10 zabiegów.

Po drugim zabiegu bół głowy zniknął, a kobieta odczuła przypływ energii. Dobre samopoczucie i brak bólu głowy utrzymywał się przez całą serię zabiegową.

Po 10 zabiegach kobieta  kontynuowała profilaktycznie jeden zabieg na miesiąc lub dwa.

Po kilku miesiącach od zakończenia wizyt wciąż nie miała bólu głowy, a dobre samopoczucie utrzymywało się. Podczas kontrolnych badań okazało się również, że wyniki tarczycy poprawiły się i są w normie.

Bezsenność

Kobieta Ewa, lat 52

Zgłosiła się na refleksologię stóp, ponieważ od kilku lat miała problemy ze snem.  Nie mogła zasnąć, zapadała w lekki sen między 1 a 4 w nocy, potem znów nie mogła zasnąć. Towarzyszyło temu ogólne osłabienie organizmu i brak chęci do jakichkolwiek aktywności oraz ból stawów.

Skorzystała z serii 15 zabiegów- dwa zabiegi tygodniowo.

Po pierwszym masażu pacjentka odczuwła silne zawroty głowy. Dzień po zabiegu pojawiły się objawy silnego przeziębienia- gorączka, katar, szum w głowie i ten stan trwał dwa dni.

Po drugim masażu pacjentka miała lepsze samopoczucie i więcej energii a także ponowne zawroty głowu. Udało jej się przespać dwie noce.

Po 8 zabiegach kobieta czuła się bardzo dobrze, zauważyła spadek wagi o 2 kilogramy, miała dobre samopoczucie, bóle stawów ustąpiły. Zasypiała szybko, wciąż jednak wybudzała się w nocy.

Po 13 zabiegu kobieta zaczęła przesypiać całe noce, bez wybudzania się.

 

Bóle brzucha
Kobieta, lat 41
Zgłosiła się na zabiegi, ponieważ skarzyła się na silne bóle brzucha nasilające się po posiłkach oraz trudności w zasypianiu.

Skorzystała z serii 10 zabiegów- dwa zabiegi w tygodniu.

Po pierwszym masażu pojawił się rozstrój żołądka, stan podgorączkowy i ból mięśni. Bez problemu udało się jej także zasnąć.

Po 3 zabiegu pojawił się trądzik na twarzy.

Po 7 masażu nie pojawiały się już bółe brzucha, natomiast jakość snu kobieta oceniła na doskonałą.

Po zakończeniu serii zabiegowej, pacjentka przychodziła na zabieg profilaktycznie, raz w miesiącu.